
źródło https://www.pinterest.com/aiurchenko rysowała Anna Lurchenko
Warsztaty poprowadziła Natalia Klonowska czyli Jadźka Rysuje. Dlaczego Natalia to Jadźka i jak to jest z tym sketchnotingiem możecie dowiedzieć się z rozmowy w Radiu Gdańsk. Wcześniej myślałam że na trójmiejskich TEDx jest Natalia Klonowska a na np Auli Trójmiasto Jadźka Rysuje ;)
A to ta sama osoba, która zresztą nie boi się wygłaszać najbardziej kontrowersyjnych twierdzeń:że każdy potrafi rysować i to z dużą frajdą. Frajda: to jest słowo które będzie kojarzyło mi się z tymi warsztatami. I wszystko przez Natalię, bo na każdy sposób jaki mogła przekazywała nam, że z pozytywnym nastawieniem nauczymy się więcej.
Ciekawe prawda? Jakoś tak przyzwyczailiśmy się myśleć, że jak będziemy winić się za błędy to następnym razem postaramy się bardziej. A może lepiej działa: po prostu ćwiczę, jakie kroki zbliżą mnie do tego by osiągnąć taki efekt jaki chcę ?
Rysowaliśmy np 12 przyjemnych chwil z naszego dnia. Dało się, naprawdę a chodziło o pierwszą połowę dnia, którą zwykle spędzamy na pracy. Dygresja nr 1: RMF ma durną nazwę popołudniowej audycji: Lepsza połowa dnia. Wcześniej było też coś w stylu: Byle do piątku. Tak jakby wszyscy robili w pracy byle co i tylko czekali na zbawienie: wyjście z niej zamiast cieszyć się tym co jest tu i teraz. Dygresja nr 2: Ale fajnie poszerzają się możliwości tego co można robić w życiu . Wyobrażasz sobie , że przychodzisz do swojej babci i ona pyta: co tam będziesz wnusiu robić po studiach? A ty na to: aaaaa szkicować notatki i rysować w czasie konferencji i wykładów. Kosmos? Trochę kosmos.
Natalia prowadzi Momentownik, którego fragmenty wrzuca na swojego facebooka a na warsztatach opowiadała nam o Słoiku Szczęścia do którego wrzuca karteczki z dobrymi wydarzeniami . Pierwszy raz przeczytałam o metodzie wrzucania karteczek do słoika na blogu Ania Maluje http://www.aniamaluje.com/2012/12/jak-zatrzymac-szczesliwe-chwile.html. Wygląda na to, że teraz ta metoda robi się naprawdę popularna, jest nawet wydarzenie na fb Słoik Szczęścia, bierze w nim udział 42.000 osób -to tyle ile mieszkańców Sopotu.

https://www.facebook.com/JadzkaRysuje
Zobacz co zrobić, by zacząć zabawę.
1) Rysuj trzy nowe słowa dziennie
2) Narysuj na 5 rożnych sposobów postać, strzałkę, słowo
3) Zapisz się na bezpłatny e-kurs organizowany przez Polaka z Australii- Adama Sicińskiego http://iqdoodle.com
4) Spraw sobie książkę np tą którą narysował Mike Rohde. Materiały do sketchnotingu są głównie po angielsku, ale czy to przeszkadza?
5) Wyszukaj na Pinterest "sketchnoting tips". To kilka tablic na których jest sporo inspiracji: Sketchnote space z rysunkami Anny Lurchenko albo ta albo tamta
http://iqdoodle.com/about/
http://www.robertsonstudios.com/2012/12/im-featured-in-the-sketchnote-handbook-by-mike-rohde/
http://www.designersreviewofbooks.com/2009/01/the-back-of-the-napkin/
Gdy słuchałam dziś Jadźki w Radiu Gdańsk dopiero dotarło do mnie, że do tak sporządzonych notatek łatwiej wrócić. Lubimy oglądać rysunki. No i mamy co notować: tyle teraz warsztatów i wykładów w których można uczestniczyć za darmo. Choćby w trójmiejskich inkubatorach: http://ppnt.pl/pl/kalendarz/ , http://inkubatorstarter.pl/#wydarzenia.
Mam duuużo do zrobienia by zacząć rysować ale czuję, ze warto. Na początek 3 rysunkowe zapiski planów na kolejny dzień w kalendarzu i rysunkowe zbieranie dobrych chwil. Może połączę pierwsze próby sketchnoting z poznawaniem pisma Naxi, kto wie?
http://2sporks1cup.com/wp-content/uploads/2012/02/DSC_02511.jpg
http://languagesindanger.eu/map-html/en/resources/asia-china-naxi/naxi_exercise1_task.png
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz